Szülői attitűdök
Tudományos vizsgálatokról nem hallottam, de ha végiggondoljuk, minden szülő ismer legalább háromféle kategóriából jellemzően anyukákat a környezetében.
1. Soha nem adna használt ruhát a gyerekére
Ezek a szülők kategorikusan kijelentik, hogy soha, de soha nem adnának olyan ruhát a gyerekükre, amit más gyerek már "levedlett". Tudatosan használtam ezt a kifejezést, ugyanis ez érzékelteti azt a megvető érzelmet is, ami a használt ruhákhoz fűzi. Azt gondolhatjuk, hogy bizonyára az nem ad secondhand darabokat a gyerekre, aki anyagilag megtehetni, hogy mindig újat vegyen a gyorsan növő csemetének. Ez azonban egyáltalán nem igaz. Szép számban vannak olyan családok, ahol nem biztos, hogy anyagilag tudják finanszírozni a gyermek ruházati igényeit, mégis fogcsikorgatva megveszi a márkás ruhát neki. Mi lehet ennek az oka? Leginkább az tudja megválaszolni, aki csinálja. Nos, én csak a magam tapasztalatát tudom írni: kompenzál a rosszabb anyagi helyzetével. Ez leginkább kifelé szól és nem a gyerekről.
2. Vesz újat is és használtat is
Bevallom, valahol én is itt helyezkedek el. Szívesen veszek a gyereknek új ruhát, ha fehérneműről vagy cipőről van szó. A cipő maga is kétesélyes, mert jó állapotú használt cipő még belefér. Más esetekben tudatosan keresem a használtruha kínálatot. A kinőtt ruhákat magam is továbbadom. Elajándékozom vagy jelképes összegért adom el erre való platformon.
3. Csak a használt ruha
Van egy kedves ismerősöm, aki ebből már sportot űz. Azt hiszem, ez a másik véglet, mert a széthordott, elkopott nadrágot is képes megfoltozni, mert "jó az még". Nyilván szuper dolog, ha mindenből megtalálja a használtruha piac kínálatát, akkor bizonyára jó szeme is van hozzá. Ne essünk azonban abba a hibába, hogy mindent is meg akarunk menteni. Valahol az a gyereknek sem jó, nem fogja jól érezni magát a megfoltozott nadrágban vagy kabátban. Játszósnak persze használható, de tudjuk, hogy mikor kell elengedni egy ruhadarabot.
Fontos, hogy a gyerekruhákat a körforgásban tartsuk
Egyrészt a gyermekek gyorsan nőnek. Másrészt irdatlan mennyiségű cuccot tudunk felhalmozni a gyerekünknek, pláne, ha többen vannak. A ruháik zömét nem használják el és bőven hordhatja egy vagy akár két gyerek is utána. Ez utóbbi bizonyára több tényező függvénye is. A babaholmikat pedig még ennyi elhasználódás sem fenyegeti. Ha nem szennyeződik be kimoshatatlan foltokkal, akkor nyugodtan ráadható egy következő gyerekre.
Emellett gyakori az az állapot is, amikor megvettük, de sosem adtuk rá. Ennek több oka lehet: a leggyakoribb, hogy átnövi. Aztán következik, hogy valami alkalomra vettük, majd nem kellett, nem adtuk rá többet. Majd egyszerűen a gyereknek nem tetszik....ez már az ovis korú gyerekeknél is előfordul. Nálunk is időnként kijelenti a gyerek, hogy "ő ezt fel nem veszi". Ilyenkor érdemes új gazdát találni a ruhának, hátha valaki örömmel hordja.
Ezek apróságoknak tűnnek, de nagyon hasznos gyakorlatok arra, hogy miként tudjuk kevésbé terhelni a környezetet mérhetetlen mennyiségű textilhulladékkal. A legegyszerűbb a saját háztartásunk készletét forgatni és időről időre továbbadni, mert ezzel életben tartjuk a ruháinkat és másoknak is örömet okozunk. A bevételt - ha értékesíted - visszaforgathatod a növekvő csemetéd ruhatárának cseréjére.
Ha szuper, újszerű állapotú gyerekruhákat szeretnél vásárolni biztonságosan, akkor nálunk, az AlmaKuckóban ezt megteheted. Ha nem jó, mégsem tetszik, akkor csak küldd vissza nekünk 14 napon belül! Ne feledd, webáruházunkban hatalmas választékban vannak a népszerű márkák darabjai! Így kisebb a kockázat, hiszen talán neked is lapul otthon belőlük, nem ismeretlen terméket vásárolsz.